Конспект урока английского языка в 3 классе: «At the swimming pool».

(1 голос, среднее 5.00 из 5)



Цели урока:

1. Активизация употребления в устной речи названий дней недели.

2. Использование ЛЕ и РО предыдущих уроков в монологических высказываниях по теме «Моя рабочая неделя».

3. Вопросо-ответная форма работы с использованием кратких форм ответов.

4. Повторение парадигмы глагола to be в Present Simple.

5. Введение и практика использования Present Continuous Tense.

Ход урока английского языка в 3 классе:

1. Орг.момент.

- Good morning, girls and boys!

- I hope you are O.K. this morning?

- Sit down, please!

- What day of the week is it today?

- Today we'll have an unusual lesson. We will visit a fairy land called

«The Weekend».

2. Фонетическая зарядка.

-This is a railway station. We must pronounce these sounds very well and

begin our travel.

park, shark, dark ,car plane, face , cake

[a:][ei]

Station

[i:]

read, clean, sea

3. Речевая зарядка.

-Listen to me and try to understand this poem:

- On Sunday I play,

On Monday I read…

What a nice day is Sunday!

Says little Pete.

- Try to translate the poem. Who can do it? Listen to the poem once more, be attentive. Repeat the poem after me, please. Who can recite this poem? Who else?

4. Активизация в речи Л.Е. по теме « Дни недели».

-Arrange these words in the right order. (Дети по одному выходят к доске и отвечая на вопросы составляют вагончики в нужном порядке, формируя поезд.)

- What's the first day of the English week?

- What's the next day?

- What day is after Monday?

Monday

Thursday

Week

Friday

Saturday

Wednesday

Sunday Tuesday

5. Активизация в речи Л.Е. по теме «Моя рабочая неделя».

(На доске прикреплены таблички с Л.Е. Сначала дети вместе с учителем повторяют эти слова, затем таблички переворачиваются надписями внутрь и начинается игра «Угадай, что я делаю в понедельник (вторник, среду и т.д)?» Один из учеников выходит к доске, выбирает одну из карточек, остальные угадывают её содержимое. Угаданная карточка прикрепляется к соответствующему вагончику.)

-Children, let's remember these words. And now let's play the game «What do you do on Sunday/ Monday..?

clean the car

wash the dishes

swim in the sea

do homework

play football

walk in the park

read a book

-You will ask: «Do you ……on Sunday?/Monday….» And your classmate will

answer: «No, I don't» or «Yes, I do»

6. Физминутка

-And now let's relax a little.

Clap, clap, clap your hands,

Clap your hands together.

Stamp, stamp, stamp your feet,

Stamp your feet together.

Touch, touch, touch your ears,

Touch your ears together.

Touch, touch, touch your cheeks,

Touch your cheeks together.

Shake, shake, shake your hands,

Shake your hands together.

Smile, smile at your friends,

Let us smile together.

7. Повторение парадигмы глагола to be в Present Simple.

- We continue our travel. We are on the field. Чтобы продолжить наше дальнейшее путешествие мы должны найти ромашкам их потерявшиеся лепестки. Let's begin!

am is are

I you he

she it we they

8. – The next station of our travel is « Present Continuous Tense».

Когда мы хотим сказать о действии, происходящем в момент речи, мы используем настоящее продолженное время глагола. Познакомимся с правилом образования этого времени в учебнике: стр.19.

-And now you can see the model of Present Continuous Tense on the blackboard.

I am

He

She is + V + ing

It

We

You are

They

-Make up the sentences with the words from boxes, use Present Continuous Tense.

Example: I am cleaning the car now.

(Дети составляют предложения с глаголами на табличках.)

9. Чтение по учебнику. (стр.  , упр.  )

- Children! Open your books at page  , exercise  . Read, translate and find

Present Continuous Tense.

10. Практика использования настоящего продолженного времени в устной речи.

- Our travel finished. This is the fairy land «The Weekend». Let's talk a little.

What are you doing now? (Ребята составляют предложения о себе, используя знакомые глаголы: run, jump, swim, dive, play, sing, dance, read,

walk)

11. Домашнее задание

You are good, thank you for your work. Your home task is:

1. To work with the poem on page 18, ex.8, page 19, ex.9.

2. To learn the rule on page 19.

3. To do ex.A on page 11 from the Activity Book.

4. To learn the new poem on page 13 ex. E the Activity Book by heart.